Transferová dokumentácia, teda nutnosť mať riadne zdokumentované oceňovanie v týchto dňoch býva čoraz viac spomínané. Je to práve z toho dôvodu, že každým rokom sa zvyšuje počet daňových kontrol. Tieto kontroly ktoré sa zameriavajú hlavne na oblasť a ich dokumentáciu. Pre podnikateľov to predstavuje, že ak ste napríklad vy konateľom v dvoch rôznych spoločnostiach, tak nemôžete uskutočniť medzi práve týmito dvomi spoločnosťami transakcie za vami navrhnuté ceny. Nakoľko tieto ceny musia byť v tej istej hladine, aká by bola použitá medzi nezávislými osobami- treba splniť rovnaké podmienky. Ak by toto nebolo splnené hrozí vám sankcie.
Ak práve vy potrebujete niekoho, kto za vás transferovú dokumentáciu vypracuje, ste na správnej adrese!
Nakoľko zákon o dani z príjmov nastavil daňovníkom s účinnosťou od 1. 1. 2009 podmienku viesť dokumentáciu o kontrolovaných transakciách a využitej danej metóde so zahraničnými závislými osobami. Ide v podstate o to, aby bol zdokumentovaný proces ocenenia obchodných vzťahov medzi závislými osobami (počítajú sa tam ceny za poskytnuté služby, úvery,...), Dôraz sa kladie na preukázanie a vysvetlenie spôsobu tvorby ceny pri týchto obchodných vzťahoch a iné skutočnosti, ktoré majú na oceňovanie týchto transakcií vplyv.
Táto povinnosť viesť dokumentáciu o transferovom oceňovaní bola dokonca od 1. 1. 2015 rozšírená aj na kontrolované transakcie medzi tuzemskými závislými osobami. Pod tým môžeme rozumieť, že ak daňovník zo Slovenska, napr. spoločnosti alebo fyzické osoby, uskutočňujú obchody s majetkovo alebo personálne prepojenými osobami, blízkymi, podľa občianskeho zákonníka alebo rôzne poprepájaný osobami, musí viesť dokumentáciu o týchto transakciách. A to nezáleží na príslušnosti prepojenej osoby.
V praxi to znamená, že každý, kto zhotovuje kontrolované transakcie, musí byť schopný tieto udalosti písomne preukázať správcovi dane. Ten overí správnosť použitia metódy pri daňovej kontrole. Je nutné aby daňovník následne predložil transferovú dokumentáciu v lehote do 15 dní odo dňa doručenia výzvy správcu dane.
Obsah dokumentácie, aký určilo Ministerstvo financií SR usmernením, záleží od kvantitatívnych a kvalitatívnych kritérií určených na daňovníkov (typ účtovnej jednotky, spôsob vykazovania účtovnej závierky, druh transferovej dokumentácie, uplatnenie daňovej straty alebo úľavy na dani a pod.). Typy dokumentácie, ktoré vyhotovujú daňovníci podľa vyššie naznačených znakov, je možné podľa Usmernenia MF SR za zdaňovacie obdobia 2015 - 2017 zhrnúť v nasledujúcej tabuľke:
Informujte sa na našom tel. čísle:
+421 951 327 299